ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و پیشگیری از سرطان دهانه رحم

تقریبا 100 درصد سرطان دهانه رحم با ویروس پاپیلومای انسانی در ارتباط است.این ویروس که به آن HPV گفته می شود، شایع ترین عفونت مقاربتی است. متاسفانه اکثر بیماران آلوده به عفونت HPV ،اطلاعی از بیماری خود ندارند .اگر چه مکانیسم های دقیق انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر هنوز شناخته نشده است اما معمولا از راه تماس جنسی بخصوص تماس تناسلی یا مقعدی منتقل می گردد. البته احتمال انتقال ویروس از راه ارتباط دهانی – تناسلی نیز امکان پذیر است.افراد مبتلا می توانند سال ها بدون علامت باشند و در این مدت ، ویروس را به شریک جنسی خود منتقل کنند.

 

علایم بالینی مبتلا به HPV :

اکثریت مبتلایان بی علامت هستند و در صورت سالم بودن سیستم ایمنی ، %90 موارد HPV از بدن مبتلایان پاک خواهد شد.در حال حاضر هیج روش پیشگیری کننده ای وجود ندارد که بتواند افراد مبتلا را به به دو گروه تقسیم کند ، گروهی که HPV از بدن آنها دفع می شود و گروهی که HPV باقیمانده و سبب تغییر سلولی غیر طبیعی و یازگیل می شود

 

تغییرات سلولی بوجود آمده در آزمایش پاپ اسمیر قابل مشاهده است.

 

تعدادی از انواع HPV تناسلی عامل ایجاد زگیل تناسلی می شوند و تعدادی دیگر می توانند سلول های طبیعی را غیر طبیعی نموده و سبب سرطان شوند.انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند با انواعی که سبب سرطان می شود متفاوت است.

 

زگیل تناسلی به صورت توده های کوچک مجزا یا به هم متصل در نواحی تناسلی ایجاد می شود. زگیل می تواند کوچک و بزرگ ، برجسته ، مسطح یا شبیه گل کلم باشد. تشخیص زگیل بالینی بوده و با مشاهده می توان آن را تشخیص داد. معمولا طی چند هفته تا چند ماه پس از تماس جنسی فرد با فرد مبتلا در بدن او رشد می کند. باید توجه کرد که زگیل تبدیل به سرطان نمی شود.

 

سرطان دهانه رحم 7/99% با HPV همراهی دارد و تا معمولا مراحل پیشرفته بدون علامت است و همچنین متاسفانه در مراحل پیشرفته بسیار سخت درمان میشود. لذا مهم ترین مسئله در کنترل سرطان سرویکس ،غربالگری منظم کلیه خانم های واجد شرایط می باشد.

پاپ اسمیرروشی موثردرتشخیص زودرس سرطان دهانه رحم است.

درمان: اگر زگیل در ناحیه تناسلی پیدا شود ، می توان اصلا درمان نکرد ولی روش های درمانی متعدد دارویی و جراحی وجود دارد که درحال حاضر هیچکدام به دیگری ارجحیت ندارد.در رابطه باسرطان دهانه رحم ، اگر در غربالگری روتین ، پاپ اسمیر غیر طبیعی وجود داشته باشد معمولا در طول زمان خود به خود برطرف می شود. لذا براساس راهنمایی های بالینی موجود ، پزشکان با پاپ اسمیر غیر طبیعی برخورد می کنند.

زگیل ناحیه تناسلی

در سرطان دهانه رحم بیش از هر نوع بدخیمی دیگری اثرات پیشگیری ،تشخیص زوردس و درمان به موقع ، برکاهش میزان مرگ و میر مشهود است.

پیشگیری :

در سرطان دهانه رحم بیش از هر نوع بد خیمی دیگری ،اثرات پیشگیری ،تشخیص زودرس ودرمان به موقع برکاهش میزان مرگ و میر مشهود است.

این امر می تواند با انجام دوره ای تست HPV ویا پاپ اسمیر صورت پذیرد.انجام واکسیناسیون در برخی کشورهای پیشرفته باعث کاهش قابل توجهی در ابتلاء افراد ،به ویروس شده است.

تست HPV

تشخیص آزمایشگاهی :

از آنجا که کشت سلولی و روش های سرولوژیک در شناسایی این ویروس و انواع آن فاقد ارزش هستند ، اهمیت روش های مولکولی از جمله واکنش زنجیره ای پلی مراز(PCR) در تشخیص قطعی و زودرس این ویروس آشکار می گردد.

توجه: در این آزمایشگاه ، آزمایش Cobas HPV Typing Test که ازسال 2014 توسط FDA تایید شده و درحال حاضر بهترین و دقیقترین روش شناسایی و تعیین گونه ویروس HPV در ترشحات سرویکوواژینال به روش مولکولی PCR باشد، بر روی نمونه های پاپ اسمیر LBC انجام می پذیرد.

آزمایش Cobas HPV Typing Test

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *